Košice remizovali v Európskej lige s rímskym AS 3:3
Najlepší strelec Corgoň ligy dal slávnemu AS Rím dva góly. Víťaz Slovenského pohára doma uhral nečakanú remízu 3:3.
KOŠICE. Senzácia trvala pol hodinu, skvelý výsledok šokoval Európu. Po nečakanom góle Milinkoviča v 5. min play off futbalovej Európskej ligy vyhrávali Košice nad slávnym AS Rím 32 minút. Vedenie síce neudržali, ale vďaka dvom gólom Jána Nováka senzačne a nečakane remizovali doma 3:3.
„Do Košíc prišlo špičkové európske mužstvo a my sme nesklamali. Super! Možno si Taliani mysleli, že nevieme hrať futbal, ale my sme im ukázali, že ho hrať vieme," neskrýval po zápase radosť kapitán domácich Peter Bašista. Odveta sa hrá na Stadio Olimpico o týždeň.
Vyrovnanie po chybe brankára
Obrovskú radosť z vedenia po chybe brankára Schrenga a faule na Jeremyho Meneza umlčala v 38. min vyrovnávajúcim gólom z penalty hviezda AS Rím Francesco Totti. Päť minút po prestávke už poslal Rimanov do vedenia ich najlepší hráč Jeremy Menez.
Futbalisti talianskeho veľkoklubu v Košiciach v prvom polčase hrou mierne sklamali, 33-ročná opora AS Rím Francesco Totti postávala na hranici ofsajdu. Hráči súpera nastupovali na košický trávnik s takým úsmevom, akoby si mysleli, že zápas sa sám vyhrá. Miestami pôsobili akoby boli na východe Slovenska nasilu. „V druhom polčase však ukázali svoju silu a po prestávke už očakávania divákov naplnili," myslí si domáci Bašista.
Košičania svoju hru postavili na dôraze v obrane, jedinému útočníkovi z Ríma sa do cesty neváhali postaviť aj traja obrancovia. Po vedúcom góle Košičanov sa hneval tréner hostí Luciano Spalletti. Priznal to aj po zápase. „Často sme boli nepresní a nerobili sme pre výsledok všetko."
Štyri góly za polčas
V 67. min síce Rimania viedli po góloch Meneza a Tottiho 3:1, no Ján Novák jasne ukázal svoje kvality pred súperovou bránkou a dvoma gólmi sa postaral o nečakané vyrovnanie - v 71. min skóroval z penalty a o desať minút prešiel cez dvoch obrancov a prestrelil Artura.
„Škoda,lebo mohol byť aj tretí gól," povedal neskromne Novák. „Na zápas s takým klubom sme sa skutočne tešili, ale ak by ste pred zápasom tipovali remízu, zasmial by som sa."
Trénera Rimanov výsledok prekvapil, ale priznal, že remíza je zaslúžená. „Pre divákov bol zápas v Košiciach pekný, videli šesť gólov a obrovské nasadenie, najmä vášnivú snahu Košíc o to, aby s nami hrali vyrovnanú hru," zhodnotil. Tréner Košičanov Ján Kozák bol skutočne šťastný.
„Dokázať držať krok s takým mužstvom ako je AS Rím je obdivuhodné. Kvôli tomuto sa oplatí hrať futbal. Novákovi by som prial, aby šiel do klubu, ktorý si zaslúži."
Góly: 5. Milinkovič, 71. a 81. Novák (prvý z 11 m) - 38. a 67. Totti (prvý z 11 m), 52. Menez, rozhodovali: Rasmussen - Wulff, Hog (všetci Dán.), ŽK: De Rossi, 8450 divákov.
MFK: Schreng - Kišš, Bašista, Kaminský (58. U. Matič), Juhar - Cicman, Dobias - Viazanko, Škutka (70. Karaš), Milinkovič (69. Janič) - Novák
AS: Artur - Motta (84. Cassetti), Andreolli, Mexes, Riise - De Rossi - Cerci (51. Taddei), Pizarro, Menez (74. Guberti) - Brighi, Totti
Povedali po zápase:
Ján Kozák, tréner MFK Košice: "My sme sa na súpera zvučného mena tešili a diváci sa bavili futbalom. Moji hráči ma milo prekvapili, dokázali krok s vyspelým mužstvom súpera počas väčšiny zápasu. To je obdivuhodné. Vidieť, že naša liga nie je až taká slabá, ako sa hovorí. Donútili sme špičkové talianskej mužstvo hrať naplno a dokázali sme remizovať."
Ján Novák, útočník Košíc, strelec dvoch gólov: "Podarilo sa mi streliť v zápase dva góly. Za stavu 3:3 som mohol streliť víťazný gól, ale lopta mi ušla, mrzí ma to. Mali sme dobrý úvod zápasu, keď Milinkovič strelil prvý gól. Škoda prísnej penalty. Povedali sme si však, že ideme ďalej a pokúsime sa otočiť zápas. Remíza je pre nás dobrým výsledkom. Potvrdili sa slová trénera, ktorý nás vyzýval, aby sme sa na zápas tešili, lebo nemáme čo stratiť."
Miroslav Viazanko, stredopoliar Košíc: "Dnes sme uhrali dobrý výsleodk. Strelili sme tri góly. Odveta bude náročná, lebo futbalisti AS Rím sú profesionáli, ktorí dokonale odvládajú svoju prácu a nikoho nepodceňujú."
Peter Bašista, obranca Košíc: "Pred zápasom 3:3 by som bral, po ňom si myslím, že sme mohli dosiahnuť trochu viac. Mal som na starosti hviezdu talianskeho Ríma Francesca Totiho. Je to špičkový hráč, excelentný technik, sympatický a priamy. V súbojoch je elegán, hralo sa mi proti nemu ťažko."
Marko Milinkovič, stredopoliar Košíc: "Máme za sebou veľký futbalový sviatok. AS Rím je veľké mužstvo a je dobrý pocit hrať s ním a aj mu streliť tri góly. Môj prvý gól sa mi podaril, je pre mňa dôležitý, ale verím, že ďalšie, životné góly, ešte prídu v mojej ďalšej futbalovej kariére."
Pred zápasom: Košice sú pripravené na veľký futbalový sviatok
KOŠICE. Posledných pár lístkov rozchytali dnes tesne po poludní nedočkaví fanúšikovia víťaza Slovenského pohára MFK Košice i talianskeho AS Roma, zatiaľ čo na staručkom štadióne Lokomotívy vrcholili posledné prípravy na veľký futbalový sviatok.
Žlto-modré hľadisko
Deväťtisícové hľadisko sa počas zápasu zaskvie v klubových farbách. Asi štyridsiati členovia fanklubu" v jednotlivých sektoroch na každé sedadlo pripravovali žlté a modré kartóny.
„Žiadnu pyrotechniku používať nebudeme, aj keď sme proti jej zákazu," hovorí Viktor. „Ultras" chcú hnať dopredu svojich miláčikov rýdzo povolenými prostriedkami - vlajkami, transparentmi, hlasivkami a vlastnou choreografiou.
„Dúfam, že tak ako v zápase proti Sarajevu, sa k nám ľudia pridajú. Je síce len začiatok sezóny, ale pre nás všetkých je dnešok vrcholom."
Viktor nechce tipovať. „Samozrejme, chceli by sme vyhrať. Ale musíme byť realisti. Prijateľným výsledkom by bolo, keby sme dali aspoň jeden gól, aby sme sa všetci mohli potešiť, a nedostať viac ako tri..."
V útrobách štadióna
Funkcionári a zamestnanci mestského futbalového klubu nič nenechali na náhodu. Prestavali šatne, v ktorých pribudli nové sprchy, vymenili celú sanitu, modernizovali miestnosť pre rozhodcov a dopingovú kontrolu i ďalšie priestory v útrobách štadiónu.
„Zo starého štadióna nový ani pri najlepšej vôli nespravíte. Ale snažili sme všetko pripraviť tak, aby sa futbal mohol u nás hrať," hovorí športový riaditeľ klubu Štefan Tarkovič.
Delegát UEFA si s stredu prešiel celý štadión a zápasu sal zelenú. „Konštatova, že štadión je síce starý, ale v rámci možností je dobre pripravený na stretnutie. Musíme si priznať, že v takom stave nevyhovuje kritériám UEFA. Dostali sme ale výnimku."
Trávnik dostal popoludní ešte posledný zostrih, štáb televízie pripravili techniku na priamy prenos. Pred hlavnou budovou dostávali brigádnici inštrukcie, kde budú rozdávať bulletin. Dostane ho každý návštevník veľkého zápasu.
Košičania tipujú remízu
V stávkových kanceláriách sa kurzy na tento zápas v priebehu dňa viackrát menili. Jasným favoritom je rímsky tím. Na jeho víťazstvo bol na poludnie kurz 1,5, na triumf domácich 6,3, v prípade Rimanov sa o pol hodiny neskôr znížil na 1,3.
„Bude to remíza. Prečo? Lebo keď pánboh dá, aj motyka vystrelí," usmieva sa starší muž.
Aj starý pán študujúci kurzový lístok fandí, pochopiteľne, domácim: „Tipujem remízu, prípadne víťazstvo hostí. Veľa bude záležať na rozhodcov. Keď tu hral Manchester United, neodpískal proti nemu evidentnú jedenástku. Vraj proti takému tímu sa u trpaslíkov nepíska..."